pre Loader
„Pięć osób stoi w jasnym, eleganckim wnętrzu z drewnianą podłogą i dużymi oknami. W tle widoczne są przeszklone drzwi i korytarz. Osoba na środku trzyma dyplom w poziomej orientacji, a pozostałe osoby stoją obok w rzędzie. W pomieszczeniu znajduje się również wysoka donica z rośliną przy oknie.

22 grudnia 2025r. silna reprezentacja w składzie: prof. Marzena Zaorska, Izabela Piotrowska – psycholog, Aleksandra Wilińska – samorzeczniczka KŚM Włocławek i okolice, oraz jej mama Anna Wilińska, wzięła udział w spotkaniu z Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Minister Izabelą Ziętką.

Głównym tematem rozmowy była sytuacja osób w spektrum autyzmu, dla których obowiązkowy egzamin maturalny z matematyki w obecnym kształcie bardzo często staje się barierą nie do pokonania. Dla wielu młodych osób oznacza to zamknięcie drogi do dalszej edukacji, pracy i samodzielności — nie z powodu braku kompetencji czy potencjału, lecz z powodu niedostosowanego systemu.

Głos osób samorzeczniczych był jednoznaczny:

Edukacja ma wspierać rozwój, a nie eliminować.

Brak realnych dostosowań i elastycznych rozwiązań sprawia, że osoby z przestrzeni neuroróżnorodności są zmuszane do rezygnacji z marzeń i planów życiowych, mimo że mogłyby wnosić ogromną wartość społeczną.

Rozmawialiśmy również o licznych barierach systemowych, które wciąż utrudniają dostęp do edukacji osobom rozwijającym się w spektrum autyzmu oraz osobom z niepełnosprawnościami. Punktem odniesienia były postulaty młodych osób samorzeczniczych, od lat zgłaszane w ramach kampanii społecznej: „Szkoła przyjazna dla neuroróżnorodności. Szkoła przyjazna dla każdego człowieka – bez wyjątku.”

Dziękujemy za merytoryczne spotkanie i otwartość na dialog. Cieszymy się ze wszystkich wspólnych działań, które mogą przełożyć się na realne zmiany w systemie edukacji — takie, które będą respektować prawa, potrzeby i potencjał osób uczniowskich w spektrum autyzmu.