22 grudnia 2025r. silna reprezentacja w składzie: prof. Marzena Zaorska, Izabela Piotrowska – psycholog, Aleksandra Wilińska – samorzeczniczka KŚM Włocławek i okolice, oraz jej mama Anna Wilińska, wzięła udział w spotkaniu z Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Minister Izabelą Ziętką.
Głównym tematem rozmowy była sytuacja osób w spektrum autyzmu, dla których obowiązkowy egzamin maturalny z matematyki w obecnym kształcie bardzo często staje się barierą nie do pokonania. Dla wielu młodych osób oznacza to zamknięcie drogi do dalszej edukacji, pracy i samodzielności — nie z powodu braku kompetencji czy potencjału, lecz z powodu niedostosowanego systemu.
Głos osób samorzeczniczych był jednoznaczny:
Edukacja ma wspierać rozwój, a nie eliminować.
Brak realnych dostosowań i elastycznych rozwiązań sprawia, że osoby z przestrzeni neuroróżnorodności są zmuszane do rezygnacji z marzeń i planów życiowych, mimo że mogłyby wnosić ogromną wartość społeczną.
Rozmawialiśmy również o licznych barierach systemowych, które wciąż utrudniają dostęp do edukacji osobom rozwijającym się w spektrum autyzmu oraz osobom z niepełnosprawnościami. Punktem odniesienia były postulaty młodych osób samorzeczniczych, od lat zgłaszane w ramach kampanii społecznej: „Szkoła przyjazna dla neuroróżnorodności. Szkoła przyjazna dla każdego człowieka – bez wyjątku.”
Dziękujemy za merytoryczne spotkanie i otwartość na dialog. Cieszymy się ze wszystkich wspólnych działań, które mogą przełożyć się na realne zmiany w systemie edukacji — takie, które będą respektować prawa, potrzeby i potencjał osób uczniowskich w spektrum autyzmu.




