„Różnosprawni, a rynek pracy”
W trosce o bezpieczeństwo własnych finansów oraz zawodową przyszłość w dniu 26 lutego Samorzeczniczki i Samorzecznicy z Klubu Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team, wraz z reprezentacją Rodziców uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Santander Bank Polska S.A. 2. Oddział w Łodzi. Wydarzenie odbyło się w ramach realizacji projektu „Różnosprawni, a rynek pracy” finansowanego przez Fundację Santander.
W przyjaznej przestrzeni Work Caffe – jedynej takiej w Łodzi – wspólnie z Panem Dyrektorem Robertem Klonowskim oraz Pracownikami banku rozmawialiśmy o możliwościach jakie stwarza wybór przyszłej drogi zawodowej w sektorze finansowym i bankowości.
Pierwszą część spotkania stanowiła wideokonferencja z Panią Celiną Prinz, zajmującą się employer brandingiem, czyli budowaniem wizerunku pracodawcy m.in. poprzez tworzenie atrakcyjnego i przyjaznego środowiska pracy. W rozmowie młodzież poznała ofertę Santander Bank Polska S.A. skierowaną do kandydatów i pracowników z niepełnosprawnościami w ramach projektu „Różnosprawni”, zainicjowanego w 2017 r. podpisaniem Karty Różnorodności koordynowanej przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Jego celem jest stworzenie różnorodnego i inkluzyjnego środowiska pracy, w którym niepełnosprawność nie stanowi bariery w karierze zawodowej, a o zatrudnieniu decydują kompetencje i MOCne strony aplikantów na dane stanowisko. Pozytywnym zaskoczeniem była dla nas informacja, iż obecnie bank zatrudnia około stu osób neuroróżnorodnych, w tym w spektrum autyzmu.
Następnie menager działu HR – Pani Marta Kowalewska – przybliżyła młodzieży przebieg procesu rekrutacji, omawiając jego poszczególne etapy. Przekazała także wiele praktycznych wskazówek dotyczących wyszukiwania i analizy ofert pracy, znaczenia autoprezentacji i znajomości swoich mocnych stron oraz sieciowania się za pośrednictwem dedykowanych mediów społecznościowych. W toku kariery zawodowej ważne jest również rozwijanie dotychczasowych kompetencji oraz nauka nowych. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z różnorodnych szkoleń np. w ramach platformy e-learningowej Santander Open Academy, oferującej bezpłatne kursy, szkolenia i materiały edukacyjne dla młodzieży powyżej 16 roku życia oraz dorosłych. Pracując należy również pamiętać o odpoczynku oraz realizowaniu swoich pasji i przede wszystkim – odważyć się i spróbować swoich sił w procesie rekrutacji na różne stanowiska, szczególnie w ramach staży dedykowanych młodym dorosłym wchodzącym na rynek pracy.
Druga część spotkania była prowadzona przez pracowników 2. Oddziału w Łodzi – Pana Dyrektora Roberta Klonowskiego oraz Panie Agnieszkę Śledzik, Katarzynę Szerszenowicz i Ewelinę Morawską. Poświęcona była przypomnieniu zasad bezpieczeństwa w Internecie w zakresie korzystania z usług finansowych i bankowych w sytuacjach życia codziennego, ze szczególnym zwróceniem uwagi na pojawiające się najczęściej zagrożenia: fałszywe aplikacje, telefony od osób podszywających się pod pracowników banku lub doradców finansowych, super okazje, inwestycje oferujące szybki i wysoki zysk oraz oszustwa metodami na BLIK, SMS lub e-mail. Podsumowujący test wiedzy w tym zakresie młodzież zdała perfekcyjnie.
Przyjazna atmosfera spotkania stworzyła również przestrzeń do nieco swobodniejszych, ale równie ważnych rozmów o swoich pasjach i planach życiowych (nie tylko tych zawodowych) oraz feryjnych wyjazdach, które zdominował motyw Torunia.
W imieniu Zarządu i załogi Fundacji Autism Team, a przede wszystkim uczestników Klubu Świadomej Młodzieży oraz Klubu Świadomego Rodzica dziękujemy Santander Bank Polska S.A. 2. Oddział w Łodzi i Fundacji Santander za organizację wyjątkowego spotkania, wprowadzenie w tajniki zawodów związanych z bankowością i finansami oraz niezwykle cenną wiedzę przekazaną w sposób w pełni dostosowany do potrzeb i możliwości wszystkich uczestników.