pre Loader

II Środkowopomorskie Forum Bliżej Spektrum – 29 listopada 2025

W dniu 29 listopada 2025 r. w Koszalinie odbyło się II Środkowopomorskie Forum Bliżej Spektrum. Hasłem tegorocznej edycji to „Autyzm – Praca – Potencjał”.

Inicjator wydarzenia – Fundacja „Zdążyć z Miłością”, wspólnie z Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie, Miejską Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, Powiatową Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Koszalinie oraz Urzędem Miejskim w Koszalinie, w kampusie Politechniki Koszalińskiej, kolejny raz zorganizowała wyjątkowe wydarzenie nakierowane tym razem na tworzenie inkluzywnego rynku pracy.

Wydarzenie, mające charakter otwarty, zgromadziło ponad 400 uczestników – przedstawicieli środowisk naukowych, specjalistów wspierających osoby w spektrum autyzmu, nauczycieli, rodziców, a także samorzeczników, którzy debatowali w dwóch aulach.

Konferencję otworzyły wykłady🎓:

🍀 „Autyzm w pracy. Szanse dla pracowników i pracodawców”Sylwii Kowalskiej z Fundacji Autism Team, wzbogacony o perspektywę samorzeczniczą autorstwa Leny Sęk oraz Piotra Bartoszewicza z Klubu Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team;

🍀 „Potencjał osób ze spektrum i ich wyzwania na rynku pracy” Izabeli Hnidziuk- Machnica z Fundacji ALEKlasa.

W dalszej części spotkania odbyły się trzy panele dyskusyjne👥 z udziałem samorzeczników i ekspertów:

  1. Kształcenie kompetencji społeczno-zawodowych osób ze spektrum autyzmu,
  2. Wsparcie zatrudniania osób ze spektrum autyzmu – perspektywa pracodawcy i pracownika,
  3. Osoby neuroróżnorodne na rynku pracy.

Wyjątkowym akcentem wydarzenia było wyróżnienie Certyfikatem „Otwarte Serce” przyznawanym przez Fundację Zdążyć z Miłością samorzeczników – Jana Gawrońskiego i Kacpra Rudaka – za działalność na rzecz poprawy jakości życia osób w spektrum autyzmu i ich rodzin.

Artystycznym akcentem spotkania był wyjątkowy koncert ZoSi Karbowiak w Centrum Kultury Studenckiej Kreślarnia.

II Środkowopomorskie Forum Bliżej Spektrum koncentrujące się na tematyce aktywizacji zawodowej osób w spektrum autyzmu było okazją do wielu inspirujących spotkań, kuluarowych rozmów oraz przede wszystkim sieciowania i wymiany doświadczeń. Stanowiło przestrzeń do dialogu i wspólnego poszukiwania rozwiązań, które mogą realnie wpłynąć na poprawę jakości życia osób w spektrum autyzmu i ich włączenie w rynek pracy.

Dziękujemy Organizatorom za zaproszenie oraz możliwość podzielenia się naszymi doświadczeniami. Gratulujemy sukcesu i mam nadzieję na dalszą owocną współpracę oraz udział w kolejnych edycjach Forum.