Podsumowanie kampanii społecznej „Mocne strony wzmacniać, słabe chronić”
Kwiecień jako Światowy Miesiąc Świadomości Autyzmu to dla naszej społeczności wyjątkowy czas intensywnych i różnorodnych działań, mających na celu przede wszystkim edukację i wzrost świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu.
W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu, obchodzonym corocznie 2 kwietnia, tradycyjnie zainaugurowaliśmy nową odsłonę naszej kampanii społecznej. W tym roku była prowadzona pod hasłem „Mocne strony wzmacniać, słabe chronić”, a honorowym patronatem objął ją Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek oraz Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak. Natomiast partnerami kampanii byli: Fundacja AleKlasa oraz inicjatywy obywatelskie „Chcemy całego życia!” i „Nasz Rzecznik”.
W ramach kampanii każdego dnia na naszych mediach społecznościowych publikowane były posty z wypowiedziami Samorzeczniczek i Samorzeczników działających w Klubie Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team oraz w Klubie Świadomej Młodzieży Włocławek i okolice. Wśród mocnych stron młodzi często wymieniali swoje pasje, a także odnosili się do cech swojego charakteru – uprzejmości, kreatywności, inteligencji, empatii, zadowolenia z życia. Z odwagą opowiadali o swoich słabych stronach, które często są rezultatem stereotypowego postrzegania osób w spektrum lub wynikają z braku zrozumienia i wsparcia ze strony otoczenia. Każdy wpis ilustrowała unikatowa grafika przygotowana przez Michała Awina – kierownika sekcji Artegracja, który z wyrozumiałością i cierpliwością wspierał młodzież w ich działaniach podczas dedykowanych warsztatów poprzedzających przygotowanie kampanii, realizowanych w ramach projektu „KŚM- inkluzja NIE iluzja. Partycypacja. Obywatelskość. Samostanowienie.”
Wypowiedzi samorzecznicze zostały dodatkowo uzupełnione o perspektywę osób opiekuńczych, działających w ramach Klubu Świadomych Rodziców, którzy w oparciu o własne doświadczenia pisali w jaki sposób wzmacniać i wspierać młodzież na krętych ścieżkach życia. Ponadto warto wspomnieć o artystycznym akcencie – piosence „Zrozum mnie”, przygotowanej przez poetkę i samorzeczniczkę Monikę Dąbrowską oraz jej męża Arka.
Mocnym i wiodącym akcentem wzmacniającym kampanię był spot z udziałem Samorzeczniczek i Samorzeczników oraz ich rodziców i osób opiekuńczych, ukazujący prawdziwy potencjał i osiągnięcia osób w spektrum autyzmu. Jego scenariusz powstał na podstawie briefu przygotowanego przez uczestników KŚM z Łodzi.
W nawiązaniu do filmu, kampanii towarzyszył adresowany do naszych obserwatorów challenge polegający na przygotowaniu nagrania analogicznego do naszego spotu. Był on inspiracją dla młodzieży, także tej neurotypowej, do przyjrzenia się swoim mocnym i słabym stronom.
Nasze działania spotkały się z przychylnym odzewem ze strony Urzędów Wojewódzkich, Kuratoriów Oświaty, różnego typu szkół i przedszkoli oraz wielu innych organizacji, instytucji i osób publicznych, które przez cały kwiecień systematycznie udostępniały informacje o naszej kampanii na swoich stronach internetowych oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych.
W ramach kampanii nasi przedstawicie gościli m.in. na antenie rozgłośni radiowych – w audycji Agaty Zielińskiej w Radiu Łódź oraz Anny Gmiterek-Zabłockiej w TOK FM, a także w programie dokumentalnym telewizji TVN „Siła w spektrum. Rodzina”.
Serdecznie DZIĘKUJEMY wszystkim, którzy dostrzegli nasze działania i włączyli się aktywnie w kampanię społeczną poprzez publikację informacji, udostępnianie i lajkowanie postów oraz wspieranie dobrym słowem w postaci licznych i pozytywnych komentarzy. Wasze działania przyczyniają się do realizacji głównego celi kampanii, którym jest zwrócenie szczególnej uwagi na wciąż aktualny problem definiowania osób w spektrum autyzmu wyłącznie przez pryzmat diagnozy, deficytów i powszechnych stereotypów, które stanowią poważną barierę utrudniającą inkluzję społeczną, a także motywują jej twórców – wyjątkowych młodych ludzi do dalszych działań na niwie samorzeczniczej.
„Mocne strony wzmacniać, słabe chronić.”
Kampania społeczna objęta Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzeczniczki Praw Dziecka.