pre Loader

Finalne obchody Dnia Świadomości Autyzmu w Kole – Gala w dniu 4 kwietnia 2025 r.

Autor: Piotr „Kocur” Bartoszewicz
 
Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Miejskim Domu Kultury w Kole odbyła się huczna Gala, której celem było ukazanie mocnych stron życia w neuroróżnorodności. Inicjatorami wydarzenia odbywającego się w dniu 4 kwietnia są Tęczowe Centrum Diagnozy i Terapii, Prywatne Tęczowe Przedszkole oraz Niepubliczna Integracyjna Szkoła Podstawowa w Czołowie. Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszego Klubu Świadomej Młodzieży. Głos łódzkiego KŚM reprezentowała niewielka, jednak wyjątkowo zacna delegacja, na której czele stałem ja – Piotr „Kocur” Bartoszewicz, a wraz ze mną Jakub Hetich. Na miejscu dołączył do nas Szymon Popiel. Obaj są doświadczonymi i cenionymi samorzecznikami, a także ekspertami Rzeczniczki Praw Dziecka.
Po inauguracji i występach artystycznych przyszedł czas na moje wystąpienie. Wtedy pojawił się problem techniczny z odpaleniem prezentacji przygotowanej na tę okazję. Musiałem więc zdać się na improwizację. Na szczęście w porę na scenę wkroczył Szymon, który swym temperamentem i charyzmą dodał mi „powera”, a także wzbogacił moją przemowę o swoje unikatowe doświadczenia i błyskotliwe przemyślenia. Wspólnie poruszyliśmy wiele istotnych tematów związanych z naszymi przeżyciami oraz drogą, jaką musieliśmy przejść, by znaleźć się tu, gdzie jesteśmy obecnie. Przemawiając do publiczności podkreślaliśmy znaczenie bycia otwartym na różnorodność oraz dlaczego warto postawić w życiu na indywidualizm, zamiast bezrefleksyjnie podążać za większością. Opowiedzieliśmy także o roli samorzecznictwa oraz początkach tworzenia i działalności Klubu Świadomej Młodzieży – innowacji społecznej, która dała nadzieję wielu wyjątkowym osobom w spektrum spotykającym się na co dzień z odrzuceniem, wykluczeniem i dyskryminacją.
Ponadto podzieliśmy się też naszą wspólną pasją – służbą Kociej Sprawie. Jako przedstawiciele Ziemskiej Armii Kotlandzkiej przedstawiliśmy pokrótce założenia naszego uniwersum, a także wspomnieliśmy o naszych wartościach, sile i motywacji do działania na rzecz kotów oraz planach na przyszłość. Na zakończenie wraz z Szymonem – Felisaurusem, zaprezentowaliśmy widowni koci taniec w celu rozluźnienia atmosfery.
Delegację oceniam bardzo pozytywnie – był to kawał dobrej, merytorycznej roboty wzbogaconej o unikalny kotlandzki humor i temperament. Mimo problemów technicznych przekazaliśmy publiczności solidną dawkę wiedzy w temacie neuroróżnorodności i samorzecznictwa nawiązując do tegorocznego hasła naszej kampanii społecznej „Mocne strony wzmacniać, słabe chronić.”
 
Organizatorom Gali DZIĘKUJEMY za inicjatywę tak wyjątkowego wydarzenia, zaproszenie do grona prelegentów oraz życzliwą atmosferę.