pre Loader

“Młody Pan w repertuarze Starszych Panów”

Wyjątkowy koncert Borysa Chmielewskiego w “Noc Księgarń”.
Noworoczny czas kojarzy się przede wszystkim z planowaniem kolejnych dwunastu miesięcy, ale jest też dobrym momentem na wspomnienia najpiękniejszych chwil minionego roku. Spośród wielu wydarzeń szczególne znaczenie miała dla nas możliwość współtworzenia “Nocy Księgarń”. Ta ogólnopolska impreza ma za zadanie pokazać, jak ważną rolę na rynku książki odgrywają niezależne księgarnie, najczęściej prowadzone przez pasjonatów. A pasje są nam szczególnie bliskie. Do udziału w jubileuszowej – piątej edycji zaprosiła nas zaprzyjaźniona Księgarnia Ossolineum.
Długo zastanawialiśmy się, co przygotować na tą wyjątkową noc 13 października 2023 r. Z pomocą przyszła nam… historia, bowiem kilka dni później przypadała 65. rocznica emisji pierwszego odcinka „Kabaretu Starszych Panów”. A w repertuarze Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory nasz Borys Chmielewski czuje się jak ryba w wodzie. W ten sposób powstał pomysł na koncert “Młody Pan w repertuarze Starszych Panów”, za sprawą którego młodzi widzowie mieli okazję poznać nieco klasyki, a trochę starsza część publiczności przypomnieć sobie dawne przeboje. Dobór repertuaru do końca pozostał tajemnicą i zaskoczył licznie zgromadzoną publiczność, gdyż obok znanych i popularnych utworów jak „Piosenka jest dobra na wszystko” czy „Addio pomidory” pojawiły się też te mniej oczywiste i bardziej liryczne. W interpretacji Borysa Chmielewskiego stworzyły razem wyjątkową muzyczną opowieść o życiu, gdzie dowcip i humor przeplatają się z nostalgią i smutkiem.
Dodatkową niespodzianką koncertu było wykonanie autorskich utworów Borysa – „Dzień wyśniony” i „Głośne NIE”, będący samorzeczniczym manifestem twórcy.
Koncert prowadziła Magdalena Pawlak. Jak przystało na historyka przybliżyła publiczności dzieje „Kabaretu Starszych Panów”, a także przygotowała liczne ciekawostki na temat prezentowanych utworów. Wśród nich interesującym akcentem było wspomnienie w opowieści Wisławy Szymborskiej – patronki tegorocznej „Nocy Księgarń” oraz 2023 r. – prywatnie lubiącej twórczość Jeremiego Przybory, a z repertuaru „Kabaretu…” szczególnie piosenkę „Na ryby”.
 

Zapraszamy na wyjątkowy fotoreportaż Michała Awina – Noc Księgarń 2023, czyli #przeżyjmytorazjeszcze