pre Loader

„Życie w spektrum autyzmu” – Rozmowy 3. Sektora (z książką w tle)

W piątek – 4 kwietnia, na zaproszenie Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, gościliśmy w zaprzyjaźnionej Bibliotece „Wolność”. W ramach Rozmów 3. Sektora (z książką w tle) uczestniczyliśmy w spotkaniu „Życie w spektrum autyzmu”, inspirowanym najnowszą publikacją Jacka Hołuba „Wszystko mam bardziej. Życie w spektrum autyzmu”, która zwyciężyła w głosowaniu czytelników w plebiscycie Książka Roku 2024 portalu Lubimyczytac.pl w kategorii reportaż.
Wraz z Autorem i reprezentującą naszą Fundację samorzeczniczką Magdaleną Pawlak, w rozmowie prowadzonej przez Martę Szymczyk – autorkę profilu Nieszablonowa pedagożka, poruszyliśmy wiele istotnych kwestii dotyczących spektrum autyzmu, które wpisują się w trwającą kampanię społeczną „Mocne strony wzmacniać, słabe chronić”, objętą Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzeczniczki Praw Dziecka.
Pierwszym wątkiem był proces diagnozy, ze szczególnym uwzględnieniem tych uzyskiwanych w wieku dorosłym, a także doświadczeń kobiet. Równie mocno zostały zaakcentowane zagadnienia związane z istotą samorzecznictwa oraz jego wpływem na kształtowanie bardziej otwartego i wrażliwego społeczeństwa. Natomiast w nawiązaniu do głównej idei spotkania – Rozmów 3. Sektora – pojawił się temat roli organizacji pozarządowych we wspieraniu osób autystycznych oraz ich bliskich na krętych i wyboistych drogach systemu wsparcia, który często nie zaspokaja nawet podstawowych potrzeb. W toku dyskusji pojawiły się również tematy dotyczące codzienności w spektrum – realizowania swoich pasji, stimowania, maskowania i sposobów radzenia sobie z otoczeniem nie dostosowanym do własnych potrzeb. Bardzo cenna była również perspektywa osób opiekuńczych – Sylwii Oset i Anny Ludwiczak, ukazana przez aktywistki i społeczniczki działające w Klubie Świadomego Rodzica przy naszej Fundacji.


Dziękujemy:
🧡Jacek Hołub i Marta Szymczyk – za pasjonującą rozmowę przybliżającą zgromadzonej publiczności różnorodność spektrum autyzmu.
💛Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS – za inicjatywę i zaproszenie do uczestnictwa w spotkaniu.
💚Biblioteka Wolność – za stworzenie przestrzeni przyjaznej pod każdym względem.
💙Publiczności – za życzliwe przyjęcie, otwartość i ciekawą dyskusję.


Uwadze naszych obserwatorów polecamy serdecznie wspomnianą książkę Jacka Hołuba „Wszystko mam bardziej. Życie w spektrum autyzmu”, przedstawiającą całą złożoność oraz różnorodne oblicza spektrum autyzmu. Autor z niezwykłą wrażliwością, wyczuciem i szacunkiem stworzył w niej przestrzeń dla wypowiedzi Samorzeczników i Samorzeczniczek. Podąża za nimi z ciekawością i wnikliwością, ukazując ich perspektywę bez narzucania swoich tez oraz oceniania.