pre Loader

Raport Aplikuj.pl – „Autyzm w pracy – szanse dla pracodawców i pracowników”

Zagadnienia związane z aktywnością zawodową osób w spektrum autyzmu oraz dostępnością i dostosowaniem rynku pracy do ich potrzeb stanowią jeden z ważniejszych obszarów zainteresowań naszej Fundacji. Dlatego z entuzjazmem objęliśmy patronatem raport „Autyzm w pracy – szanse dla pracowników i pracodawców”, przygotowany przez portal Aplikuj.pl.

Opracowanie, stworzone w oparciu o przeprowadzone wcześniej badania ankietowe oraz z udziałem ekspertów, kompleksowo ujmuje najistotniejsze zagadnienia związane m.in. z aktualną sytuacją zawodową osób w spektrum autyzmu i trudnościami, z którymi się mierzą na rynku pracy, nastawieniem wobec osób neuroróżnorodnych w środowisku pracy oraz korzyściami i wyzwaniami związanymi z ich zatrudnianiem.

Ważny element raportu stanowi „Poradnik dla pracodawców” zwierający wskazówki dotyczące sposobów tworzenia inkluzywnego środowiska pracy począwszy od procesu rekrutacji, poprzez edukację zespołu w zakresie spektrum autyzmu, po adekwatne do potrzeb wsparcie neuroróżnorodnych pracowników. Jego uzupełnieniem są wskazówki dla pracodawców, współpracowników oraz osób w spektrum autyzmu, przygotowane w oparciu o projekt badawczy „Nauka na rzecz efektywnego wejścia na rynek pracy wykształconych autystów” Fundacji Prawo i Partnerstwo, działającej przy Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

Wartymi uwagi są również przykłady korzystnych rozwiązań i dobrych praktyk zarówno w skali lokalnej np. klubokawiarnia stworzona przez organizację pozarządową z myślą o zatrudnieniu osób w spektrum autyzmu, jak również w międzynarodowych firmach.

Prezentowany raport jest dla naszej Fundacji ważny również ze względu na fakt, iż w gronie uznanych ekspertów pracujących przy powstaniu raportu znalazła się również nasza samorzeniczka Magdalena Pawlak, zatrudniona w Fundacji na stanowisku koordynatora do spraw współpracy i promocji. W ramach Raportu przygotowała wypowiedzi odnośnie wyzwań stojących przed pracodawcą w materii stworzenia optymalnych warunków pracy oraz dostosowania przestrzeni do potrzeb osób w spektrum autyzmu, a także możliwych rozwiązań w tym zakresie.

Treść raportu dostępna jest bezpłatnie na stronie: [LINK]