pre Loader

Kampania społeczna „Własne potrzeby, wspólne prawa”

Kampania pod Honorowym Patronatem Rzeczniczki Praw Dziecka
i Rzecznika Praw Obywatelskich

• Pani na terapii powiedziała, że jak nie zjem ziemniaków, nie pójdę do mamy. Bałem się, że już nigdy nie zobaczę mamy. Nie mogę patrzeć na ziemniaki! Wszystko mi się przypomina.


• Nie lubię, kiedy dzieci w klasie coś sobie o mnie szepczą, a ja nie wiem, o co chodzi. Na lekcjach chowają mi piórnik i śmieją się, że tego nie widzę.

• W szkole jest bardzo głośno. Nienawidzę przerw. Jest wtedy straszny hałas i on mnie bardzo męczy. Chciałbym, żeby był taki przytulny i cichy kącik w szkole, żebym tam mógł sobie odpocząć.

 

• Moja córka chciałaby mieć przyjaciół. W naszym mieście nie ma żadnej oferty dla dorosłych z autyzmem i z niepełnosprawnością intelektualną. Magda ma dwadzieścia pięć lat i stale jest w domu ze mną. Chciałaby pójść z kimś do kina. Szukam jej przyjaciół, ale nie jest łatwo. Boję się, że zawsze będzie sama.

• Żaden rząd nie pomyślał na poważnie o przyszłości naszych dzieci. W tym kraju rodzice zastępują system wsparcia. Nie ma mieszkań dla dorosłych z autyzmem, nie ma dla nich pracy, asystencji, pieniędzy na godne życie. Nie ma perspektyw. Z roku na rok coraz mniej wierzę, że cokolwiek się zmieni. Że ktoś sobie o nas przypomni.

W kwietniu o różnorodnych potrzebach i nierespektowanych prawach osób w spektrum autyzmu i ich bliskich będziemy przypominać my.
2 kwietnia organizacje społeczne rozpoczną kampanię społeczną „Własne potrzeby, wspólne prawa”, którą będą współtworzyć samorzecznicy i samorzeczniczki w spektrum autyzmu, ich rodzice i sojusznicy.
Podejmiemy trudne tematy łamania praw uczniów i uczennic z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, przemocy rówieśniczej i terapeutycznej, opresyjnego wtłaczania dzieci i nastolatków w obowiązujące „normy”, siłowego eliminowania tzw. zachowań trudnych.
Opowiemy o dramatycznej sytuacji dorosłych osób w spektrum autyzmu wymagających stałego wsparcia, często wypychanych poza społeczny nawias. Dedykowane im ośrodki dziennego wsparcia albo nie powstają, albo nie chcą przyjmować „trudnych podopiecznych”. Niezależne życie w mieszkaniach wspomaganych jest niedościgłym marzeniem z rządowych strategii. W praktyce osoby w spektrum autyzmu z największymi trudnościami w codziennym funkcjonowaniu spędzają kolejne dorosłe lata w rodzinnych domach, dla których jedyną systemową alternatywą bywa DPS.
2 kwietnia 2024 r. minie pięć lat odkąd zanieśliśmy Ministerstwu Rodziny sto tysięcy podpisów pod petycją „Nie zamykajmy dorosłych z niepełnosprawnością w czterech ścianach!” Dzięki naszemu uporowi i solidarności zmieniliśmy wtedy prawo. Nie udało się jednak załatać dziurawego systemu wsparcia, nie przybyło lawinowo środowiskowych domów samopomocy ani sensownego wsparcia dorosłych osób w spektrum z największymi trudnościami w codziennym funkcjonowaniu. Wciąż zamiast poszanowania praw i zrozumienia potrzeb mamy prawny imposybilizm i systemową przemoc.
„Potrzebujemy akceptacji, zrozumienia, podmiotowego traktowania, prawa do bezpiecznej przyszłości. Chcemy być rzecznikami naszych spraw, móc wyrazić, czego naprawdę potrzebujemy, co nas krzywdzi a co uszczęśliwia. Chcemy współuczestniczyć w tworzeniu systemu wsparcia osób autystycznych i ich rodzin, bo nikt nie zna naszych potrzeb lepiej od nas samych” – powie 2 kwietnia na forum ONZ w imieniu młodych samorzeczników osiemnastoletni Jan Gawroński – Społeczny Zastępca Rzecznika Praw Dziecka
Te własne, indywidualne potrzeby każdej osoby w spektrum autyzmu to nasze wspólne niezbywalne prawa.
Kampanię społeczną „Własne potrzeby, wspólne prawa”
pod honorowym patronatem Rzeczniczki Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich współorganizują:
Inicjatywa Nasz Rzecznik, Inicjatywa obywatelska Chcemy całego życia, Klub Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team, Klub Świadomych Rodziców przy Fundacji Autism Team, Społeczne Pogotowie Interwencyjne, Fundacja ALEKlasa – wspieramy edukację i rozwój dzieci w spektrum autyzmu, Fundacja Artonomia, Fundacja Pro Aperte, Klub Świadomej Młodzieży Kutno przy Fundacji Pro Aperte, Inicjatywa reSTART Tomasz Bilicki, Fundacja Autika, Fundacja Niebieski Szlak, Nastoletni Azyl, Fundacja Sawanci, Psycholog na spektrum/Psychologist on the spectrum Anita Wojtkiewicz, Fundacja FIONA, Stowarzyszenie Mudita, Fundacja Rozwoju Edukacji Empatycznej, Fundacja Sentivenio wspieranie rozwoju dzieci, Fundacja Dziewczyny w Spektrum, Fundacja Pomerdało mi się, Fundacja Prodeste, Autistic Snapshots Marek Stankiewicz, Inicjatywa „PIMP My Mind”, Inicjatywa Autyzm po ludzku, Samorzecznik Maciej w spektrum, Farma Życia – Fundacja Wspólnota Nadziei.
Przyłącz się!

Jan Gawroński – Społeczny Zastępca Rzecznika Praw Dziecka
będzie reprezentować Polskę na forum ONZ!

PARTNERZY